Startsida

tisdag 13 maj 2014

Mått tabell

Samtliga mått i tabellerna nedan är kroppsmått i centimeter.
Observera att mönstren är flerstorleksmönster, dvs du får flera storlekar i varje mönster!
Viktigaste mått när du väljer storlek är för överdelar bystvidden, för underdelar är stussvidden. För klänningar tar du hänsyn till både byst- och stussvidd, med betoning på bystvidden. Mamma-kläder - välj storlek efter din nuvarande bystvidd.
Damstorlekar34363840424446
Bystvidd8084889296100104
Midjevidd64677074788286
Stussvidd90939699102106110
Rygglängd40414142424242

Dam Stora Storlekar48505254565860
Bystvidd110115120125130135140
Midjevidd9196102107112117122
Stussvidd115120125130135140145
Rygglängd44454546464748

Herrstorlekar464850525456
Bröstvidd9296100104108112
Midjevidd7883889398103
Stussvidd96100104107110113
Ärmlängd656565656565
Rygglängd444444,5454545,5
Halsvidd394041424344

Dubbel-storlekar/unisexSmallMediumLargeX-Large
Övervidd80–8788–9596–100100-106
Midjevidd64–6970–7778–8586-91
Stussvidd90–9596–101102–106106-110
OBS! VÄLJ BARNSTORLEK FÖRST OCH FRÄMST EFTER BARNETS KROPPSLÄNGD (centilongsystemet)!
Barnstorlekar Baby centilong566268748086
Ålder ca i mån24691218
Bröstvidd ca454749515355

Barnstorlekar Småbarn centilong9296104110116122
Ålder ca år234567
Bröstvidd ca555657585960
Stussvidd ca555759616365
Ärmlängd ca323436383941


Barnstorlekar Större barn, centilong128134140146152158
Ålder ca år8910111213
Bröstvidd ca687074788082
Midjevidd ca606264666971
Stussvidd ca737680848789
Ärmlängd ca424446485052

Dina mått - så här tar du dem!
Be gärna en vän om hjälp, det kan vara svårt att ta alla mått själv. Ha så lite som möjligt på dig, måtten ska vara kroppsmått. På mönstren finns sedan s k rörelsevidd tillagt, olika mycket beroende på modell. Var mycket noga, ta inte för hårt och inte för löst utan så exakt du kan. 

1. Knyt ett band runt midjan så att du vet exakt var du har din midjelinje.
2. Mät din byst-/övervidd, runt om kroppen över högsta punkten på bysten / bröstet.
3. Mät din midje/livvidd, runt om kroppen där du har ditt band.
4. Mät din stussvidd, runt om kroppen över det bredaste stället på stussen.
5. Mät din rygglängd, från nack-kotan och rakt ner till midjelinjen.

OJ var roligt det skulle vara att kunna sy, virka och sticka som alla andra pysselkunniga eller hur Jannice? Ska nog prova på något enkelt snart.
Ta vara på livet och varandra. LEV NU. Kram Marie

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar